איבחון וטיפול

מה עושים – כיצד מאבחנים?

שיטת מסנני הצבע – שיטת אירלן, מסננים את אורך גלי האור כך שמוח האדם הרגיש יוכל לעבד נכון את המידע החזותי המתקבל. היכולת להגדיר ולסנן את אותם גלי האור  הגורמים לבעיה הינה המפתח להצלחת השיטה. לאחר מכן האדם ישתמש במשקפיים להם יותאמו עדשות מסננות צבע מתאימות. עקב כך, יאובחנו רק ילדים ומבוגרים אשר יוכלו להרכיב משקפיים או עדשות מגע, בהמשך.

התאמת מסנני הצבע אינם תלויים ביכולת ההבעה המילולית. עקב כך, ילדים ומבוגרים המתקשים בהבעה מילולית, מתקשים בהבנת השאלות שאתה שואל, עדיין יכולים לעבור את האבחון. אנחנו מתבוננים יחד עם ההורים בשינויים התנהגותיים על מנת להגדיר איזה צבע יכול להתאים. האבחון איננו מחייב לעקוב אחר הוראות או לקבל תשובות מילוליות.

כל אדם זקוק לצבע שונה, וניתן להגדיר את הצבע בהתאמה אישית. הטכניקה להתאמת הצבע איננה פולשנית. זה נשמע פשוט, אבל בחירת הצבע המתאים ביותר היא משמעותית. צבע לא מתאים עלול להעצים את הסימפטומים,  להעצים את הסטרס ולגרום לקשיים בתפיסה המרחבית

 

זיהוי והבנה:

זיהוי הרגישות לאור ניאונים ו/או אור השמש, תשומת לב לקשיים בתחומים השונים:

  • קשיים אקדמיים
  • קשיים בעבודה
  • קשיים בנהיגה
  • קשיים פיזיים, רגשיים, התנהגותיים, חברתיים
  • קשיי קשב וריכוז וקשיים בהתמקדות

והבנה שלא כל בני האדם חווים את העולם כמוהם.

מילוי שאלון:

מילוי שאלון שבו קיימת התייחסות למספר תחומים, מילוי השאלון חשוב מאד, הוא נותן תמונה רחבה על הסימפטומים אותם חווים. אנשים רבים מופתעים ממספר השאלות עליהן ענו: "כן" – כפי שכתבה לי מ. "אימאל'ה כמה כני'ם יש לי".

התאמת השקפים הצבעוניים:

בשלב הזה נערך אבחון מקיף במטרה לבחון ייתכנות קיומו של הקושי בעיבוד חזותי.

באם ייעלה שאכן אתם חווים קושי בעיבוד חזותי, יותאמו לכם שקפים (לעיתים שקף בצבע אחד ולעיתים מספר שקפים מאותו הצבע או מגוון) במטרה להפסיק את העיוותים אותם רואים בזמן קריאה. קיימים 10 צבעים של שקפים.

לאחר אבחון זה רצוי להשתמש בשקף/בשקפים בזמן קריאה בספר, במחשב, באייפד, ובטלפון הנייד – לבחון את יתרונות השקף.

לפני שלב זה חשוב לערוך בדיקת ראייה. באם צריך להרכיב משקפיים – יש להרכיבם שבועיים לפני ההגעה לאבחון – ולהביאם לאבחון עצמו.

התאמת עדשות מסננות צבע:

לאחר מספר ימים של שימוש בשקפים, קובעים פגישה להתאמת עדשות מסננות צבע. קיימות עדשות מסננות צבע בגוונים רבים, כך שהדיוק הוא גבוה במיוחד.

שיתוף הפעולה של המאובחן במהלך האבחון חשוב במיוחד, רק הוא יודע מה הוא רואה – אי לכך לא מאיצים בתהליך התאמת עדשות מסננות צבע.

חשוב לדעת, לאחר שיותאמו לאדם החווה קשיים בעיבוד חזותי, עדשות מסננות צבע מתאימות – הוא אמור לראות מבעד לעדשות שקוף, משמע: לבן יישאר לבן, צבעים אחרים ייראו בדיוק בגוון שלהם, ולא כפי שרואים באמצעות משקפים שמש.

לעיתים, במקרים בהם אנשים חווים קושי בדרגות גבוהות, יצטרכו להרכיב משקפיים מסננות צבע ואף להיעזר בשקף, ו/או בכובע מצחייה למנוע כניסת אור. אותם אנשים יוכלו לבחור מסגרת מיוחדת המונעת לחלוטין את האור.

אנשים רבים אשר הותאמו להם עדשות מסננות צבע לא יצטרכו להחליף לאורך שנים את צבע העדשות, אך קיימים אנשים שבמהלך השנים הבצע ישתנה, אצל ילדים – בתהליך ההתבגרות לעיתים משתנה הצבע, מצבים בריאותיים שונים, תרופות הנצרכות, או תופעות נוספות יכולות לגרום לשינוי הצבע.

חשוב לחזור על האבחון כל שנה/שנתיים על מנת להמשיך ליהנות מיתרונות העדשות מסננות הצבע.

צפו בתקציר כנס אירלן 2019

אשמח לקבל פרטים נוספים...